Kontaktrony drzwi – czujniki, które zwiększą bezpieczeństwo biura

Specjalne detektory ruchu, zwane kontaktronami, odpowiadają za monitoring pozycji drzwi i okien. Dzięki temu stają się doskonałym elementem systemu zabezpieczeń każdego biura. Sprawdzić mogą się także w domu jednorodzinnym. W jaki sposób działają i na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru?

Kontaktrony drzwi i okien

Magnetyczna czujka, czyli kontaktron drzwi lub okien, to ważny element systemu kontroli dostępu i systemu alarmowego nieruchomości. Urządzenia te są wyjątkowo małe, dzięki czemu bez większych problemów można je umieścić w trudno dostępnych miejscach. Konstrukcja kontaktronu jest prosta – każda czujka składa się z magnesu i przewodu ze stykami elektrycznymi. Kontaktrony są czujnikami ruchu, które poprzez wytwarzane pole elektromagnetyczne monitorują, czy przestrzeń (sygnał elektromagnetyczny) została naruszona, czy nie. Innymi słowy, otwarcie drzwi lub okien z zainstalowanym obok kontaktronem spowoduje włączenie się alarmu na skutek przerwania obwodu elektromagnetycznego. Urządzenia te swobodnie współpracują z innymi elementami systemu zabezpieczeń i mogą być konfigurowane przez właściciela. Dzięki temu, że alarm rozpoczyna się w momencie, przykładowo, otwarcia okna, informuje o zagrożeniu jeszcze przed momentem samego wejścia intruza do wnętrza budynku. Z tego powodu kontaktrony, podobnie jak elektrozaczepy do drzwi i okien, są podstawowymi zabezpieczeniami biur, sklepów i innych obiektów, w którym przechowywane są cenne przedmioty.

Rodzaje kontaktronów – wpuszczane i powierzchniowe

Prezentowane urządzenia mogą być zastosowane w wielu miejscach i w różny sposób. Kontaktrony wpuszczane umieszczane są w obrębie okna lub drzwi. Każde otworzenie skrzydła włącza alarm. Rzecz jasna w czasie, kiedy przebywa się w biurze, monitoring czujek powinien być wyłączony. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie kontaktronów wpuszczanych do dolnych części okien. W tym przypadku czujka nie zareaguje na uchylenie skrzydła.

Kontaktrony powierzchniowe to produkty przeznaczone do innego rodzaju zastosowań. Świetnie sprawdzają się w przypadku zabezpieczenia bram garażowych. Zgodnie z nazwą, czujki tego typu umieszczane są na posadzce. Skonfigurowane z systemem alarmowym spowodują jego uruchomienie się, gdy brama zostanie otwarta.

Dodatkowe funkcje

Zasada i sposób działania przedstawianych urządzeń są bardzo proste. Niektóre z urządzeń wyposażone zostały w dodatkowe możliwości, poszerzające zakres działania. Droższe czujki tego typu mogą mieć wbudowane funkcje wibracyjne, za pomocą których urządzenie w inteligentny sposób odróżnia naturalne, minimalne drgania (w przypadku okna wywołane np. przez wiatr) od działań sabotażowych. Bardziej zaawansowane kontaktrony mają moduły komunikacji radiowej, usprawniające indywidualną obsługę i programowanie.