Rolety zewnętrzne – który system montażowy wybrać?

Rolety są nieodłączną częścią każdego domu. Zwykle montujemy je wewnątrz, aby w dzień chroniły nas przed słońcem, a kiedy robi się ciemno, zapewniały nam prywatność. Jednak dużą popularnością cieszą się także rolety zewnętrzne. Czym kierować się przy ich wyborze i jaki system montażowy jest najlepszy?

Rolety zewnętrzne natynkowe

Nazywane są także adaptacyjnymi lub elewacyjnymi. Jest to najprostsze rozwiązanie i bardzo często stosowane, jednak nie wygląda zbyt elegancko. Skrzynka montowana jest na murze lub we wnęce okiennej, przez co jest widoczna. Dodatkowo montaż tego elementu na elewacji powoduje szybsze brudzenie się ściany. Spowodowane jest to faktem, że podczas deszczu kurz unosi się ze skrzynki i osadza na murze. Jednak zaletą jest fakt, że można montować je na istniejących już budynkach, są w przystępnej cenie, a do założenia nie są potrzebne specjalistyczne narzędzia.

Rolety zewnętrzne nakładane

Ten rodzaj nakłada się na okno i razem z nim montuje we wnęce okiennej. Dlatego decyzję o zakupie takich rolet najlepiej podjąć jeśli planuje się wymianę okien lub dom jest jeszcze w budowie. Kolejną wadą tego rozwiązania jest fakt, że tego rodzaju roleta zewnętrzna kosztuje znacznie więcej niż ta natynkowa. Jednak na ich korzyść przemawia to, że mogą być montowane na oknach PCV, aluminiowych czy drewnianych. Dodatkowo są dużo mniej widoczne niż poprzednia propozycja, zatem dom z nimi wygląda po prostu lepiej.

Rolety zewnętrzne podtynkowe

Ten rodzaj rolety ma najwyższe właściwości cieplne, co wpływa znacząco na komfort mieszkańców. Pozwala w znaczącym stopniu ograniczyć straty ciepła, co wpływa na finanse domowników. Dodatkowo dobrze wygłusza wnętrze. Co więcej, rolety te są zupełnie niewidoczne z zewnątrz, a to podnosi walory estetyczne budynku. Decyzję o ich zakupie również należy podjąć wcześnie – nawet już podczas projektu domu. Mogą być ręczne lub elektryczne. Nowoczesne i solidne rolety zewnętrzne różnych rodzajów można znaleźć w internetowym sklepie tradycja.biz

Jak widać, każdy ze sposobów montażu rolet ma swoje plusy i minusy. Warto zastanowić się która opcja będzie dla nas najlepsza. Duże znaczenie ma także fakt, czy nieruchomość już stoi, czy dopiero mamy w planach jej budowę. Dodatkowo każdy rodzaj rolet można zakupić w wersji antywłamaniowej. Są one wtedy odpowiednio wzmocnione i posiadają specjalne systemy, które chronią dom przed wizytą nieproszonych gości. Jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo swojej rodziny, warto rozważyć wybór takiego modelu.