Kto to jest i czym zajmuje się flebolog?

Kto to jest i czym zajmuje się flebolog?

Pojawiające się żylaki, pajączki, zapalenia żył to objawy, z którymi wcześniej głównie borykały się osoby starsze. Niestety obecnie dotykają one też młodsze osoby. Szczególnie teraz, kiedy mamy za sobą czasy pandemii, które zmusiły młodych ludzi do pozostania w domach i przejścia na tryb pracy zdalnej. Ponadto niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej czy palenie papierosów, to czynniki, które z pewnością nie sprzyjają funkcjonowaniu naszego układu krążenia.
Jak sobie radzić z problemem powstawania żylaków i do jakiego lekarza zwrócić się o pomoc w sprawie diagnostyki naczyń żylnych?

Kim jest lekarz flebolog?

Flebolog, najprościej opisując, jest to lekarz zajmujący się żyłami. Obecnie natomiast nie istnieje tego typu specjalizacja, a Lekarz flebolog jest zazwyczaj specjalistą z innych dziedzin, tj. chirurgii ogólnej, naczyniowej, angiologii, dermatochirurgii, chorób wewnętrznych, urologii, radiologii, a nawet medycyny estetycznej.

Specjalista flebolog powinien mieć doświadczenie oraz wiedzę z zakresu niewydolności żylnej i wszelkich chorób z nią związanych.Lekarz, który zajmuje się żyłami, już na pierwszej wizycie potrafi zdiagnozować problem, określić jego skalę oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Najczęściej jest to kompresjoterapia lub zabiegi, które są małoinwazyjne lub leczenie z pomocą leków.

W pierwszej kolejności należy jednak zmienić styl życia oraz wprowadzić do codziennego funkcjonowania nieco aktywności fizycznej w jakiejkolwiek postaci, np. spacerów. Leczenie natomiast powinno być ostatnią metodą, na którą się decydujemy, chyba że jest taka konieczność.

Czym zajmuje się flebolog?

Lekarz flebolog, poza zajmowaniem się żyłami nóg czy powstawaniem pajączków zajmuje się również predyspozycjami do powstawania siniaków, obrzęków, a także skłonnościami do występowania opuchlizny.

Lekarz zajmujący się żyłami to również odpowiedni specjalista do konsultacji w sprawie występowania hemoroidów, owrzodzeń, zakrzepicy żył, pojawiania się żylaków w nietypowych miejscach na ciele oraz w okolicach miejsc intymnych.

Objawy te, choć mogą być niekiedy dla nas wstydliwe, warto skonsultować jak najszybciej z lekarzem flebologiem. Dzięki temu możemy zapobiec pogorszenia się problemu.