Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Decydując się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim, trzeba liczyć się z kosztami jego wykończenia i umeblowania. To, ile dokładnie wyniesie koszt wykończenia mieszkania pod klucz, zależy od wielu różnych czynników. Starając się odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje wykończenie mieszkania, stworzyliśmy więc uproszczony kosztorys wraz z omówieniem najważniejszych kwestii.

Co wpływa na koszt wykończenia mieszkania pod klucz

Ostateczny koszt wykończenia mieszkania pod klucz zależy między innymi od jego metrażu i lokalizacji, zastosowanych w nim materiałów, oczekiwanego standardu czy wybranej ekipy remontowej. Różnice w cenach wynikają także z zakresu prac, które wykończenie mieszkania ma obejmować. Oferty, w których mieszkanie zostaje umeblowane i wyposażone w sprzęt AGD, są droższe od podstawowych pakietów.

1. Metraż i lokalizacja mieszkania

Metraż ma wpływ na to, ile kosztuje wykończenie mieszkania, bo to od niego zależą koszty materiałów, wyposażenia i robocizny. W przypadku dużych mieszkań koszty materiałów i wyposażenia będą sumarycznie wzrastać wraz z metrażem. Z kolei małe mieszkania, szczególnie kawalerki, będą się wiązać z wyższymi stawkami za robociznę. Warto przy tym podkreślić, że niezwykle istotny jest metraż łazienki i kuchni – pomieszczeń, w których koszt wykończenia w przeliczeniu na 1 m2 jest najwyższy.

Lokalizacja odnosi się do miasta, w którym mieszkanie się znajduje. Obecnie wykończone pod klucz mieszkania najdroższe są w Warszawie i Gdyni. Najtańsze wśród wybranych największych miast w Polsce – w Łodzi. Między jednymi a drugimi znajdują się te w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu. Lokalizacja ma wpływ przede wszystkim na ceny usług budowlano-remontowych.

2. Cena materiałów

Materiały wykonywane są w różnej jakości. Jak łatwo się domyślić, te naprawdę dobre kosztują więcej. Widać odzwierciedlenie tego w standardzie mieszkania – im jest on wyższy, tym lepszej jakości materiały są w nim zastosowane. To aspekt, w którym nie warto silić się na zbytnią oszczędność, bo niska jakość odbić się może na krótkiej trwałości zastosowanych rozwiązań.

3. Koszt ekipy remontowej

I oto kolejny czynnik, który znacząco wpłynie na koszt wykończenia mieszkania pod klucz. Jak wspominamy wyżej, ważne są lokalizacja i metraż mieszkania, a wraz z nimi ilość pracy i to, czy zdecydujemy się na kompleksową pracę jednej firmy budowlanej, czy szukać będziemy pojedynczych specjalistów. Oczywiście, możliwe jest również samodzielne wykończenie mieszkania. To jednak rzeczywiście może opłacać się tylko wtedy, gdy mamy nie tylko umiejętności, ale i czas, by się tym zająć.

Myśląc nad pośrednim rozwiązaniem, którym wydawać się może wybór taniej firmy remontowej, należy liczyć się ze źle wykonaną pracą, wymagającą później licznych poprawek, a nawet tym, że firma taka pobierze zaliczkę i zniknie z budowy. Często bowiem w takich sytuacjach zleceniodawcy i zleceniobiorcy nie obowiązuje żadna umowa. Dbając o bezpieczeństwo, warto więc skorzystać z usług profesjonalnej firmy wykończeniowej, co wiąże się z zawarciem umowy regulującej zobowiązania stron oraz uzyskaniem gwarancji na wykonane prace i zakupione produkty.

Wykończenie mieszkania – kosztorys

Ściany i sufity w pokojach – od 4 500 zł w górę

W przypadku malowania sufitów i ścian ważny staje się koszt materiałów i pracy. Ilość farby zależy po pierwsze od metrażu, po drugie od jej producenta. Dla przykładu farby Beckers to koszt około 80-120 złotych na 50 mpomalowanej powierzchni.

W przeciętnej wielkości mieszkaniu pomalowanie salonu kolorową farbą na ścianach i białą na suficie wraz z robocizną wygeneruje koszt około 2 200 zł. W sypialni 1 500 zł. W przedpokoju – 800 zł. Łącznie malowanie to średnio 4 500 zł. Decyzja o użyciu materiałów innych od farb podniesie cenę o kolejne półtora tysiąca i więcej.

Biorąc pod uwagę to, iż ściany w mieszkaniach oddawanych przez deweloperów są zazwyczaj wykończone tynkiem 3 kategorii o nie najlepszej jakości, to często pojawiającym się dodatkowym kosztem jest zastosowanie gładzi gipsowej. Koszt jej zakupu z robocizną zaczyna się od 30-40 zł/m2.

Podłogi w holu i pokojach – od 4 000 zł w górę

Głównie panele podłogowe lub podłogi drewniane, do tego listwy przypodłogowe i podkład pod panele. Zakładając, że powierzchnia mieszkania wynosi 50 m2, to średni koszt wykończenia podłóg w holu i pokojach wiązać się będzie z kwotą około 4 000 zł w przypadku paneli laminowanych, a od 12 tysięcy w górę dla desek drewnianych. Decyzja o położeniu w holu płytek to dodatkowo od 1 000 zł wzwyż.

Drzwi wewnętrzne – od 4 050 zł w górę

Skrzydła, ościeżnice i klamki. Licząc 3 pary drzwi (do dwóch sypialni i łazienki), wychodzi łącznie 2 550 zł za drzwi wraz z ościeżnicami i 1 350 zł za montaż. Łącznie to 3 900 zł, do których dołączą jeszcze klamki w cenie od 50 zł, podnosząc kwotę do 4 050 zł.

Łazienka i WC – od 18 tysięcy w górę

Najkosztowniejsze wraz z kuchnią pomieszczenie, którego cena uzależniona jest nie tylko od ścian, podłóg i drzwi, ale również od armatury łazienkowej, ceramiki sanitarnej, wanny/kabiny prysznicowej, zabudowy stelaża miski podwieszanej, izolacji przeciwwodnej czy szlifowania i montażu płytek ceramicznych. Liczne koszty po ich zsumowaniu to nawet kilkanaście tysięcy. Materiały i wyposażenie wraz z montażem to powyżej 18 tysięcy. Koszty w zależności od standardu sięgać mogą nawet kilkudziesięciu tysięcy.

Kuchnia – od 22 250 zł w górę

W standardowym wykończeniu obejmie podłogi i ściany. W wersji rozszerzonej, częściej i chętniej stosowanej, również meble kuchenne, armaturę i sprzęt AGD. Podłogi to w zależności od materiałów i kosztu montażu od około 1 500 zł wzwyż. Ściany – 1 650 zł. Razem 3 150 zł.

Meble kuchenne na wymiar, zakładając wykończenie frontów w laminacie, to minimum 12 tysięcy zł.

Dalej sprzęt AGD, do którego zaliczyć należy lodówkę (1800 zł), płytę elektryczną ceramiczną (1 000 zł), piekarnik (1 100 zł), zmywarkę (1 300 zł) oraz okap podszafkowy (średnio 1 000 zł, od 500 do 1 800 zł). I armatura – zlewozmywak (600 zł), baterię do niego (200 zł) i niezbędne dodatki, np. syfon i odpływ (100 zł). Łącznie to co najmniej 7 100 zł.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Podsumowanie

Podsumowując, zgodnie ze stworzonym kosztorysem wykończenie dwupokojowego mieszkania o wielkości 50 m2 w podstawowym, niskobudżetowym standardzie kosztuje co najmniej 52 800 złotych, co daje średnio cenę od 1 056 zł/m2 wzwyż. To minimalny koszt wykończenia ścian i podłóg, a także dostarczenia niezbędnego wyposażenia do łazienki i kuchni.

Oczywiście, im wyższy będzie standard mieszkania, tym odpowiednio wyższa kwota. Poza wskazanymi w kosztorysie podstawowymi elementami wykończenia mieszkania, dodatkowym kosztem będą ewentualne zmiany budowlane w układzie mieszkania, które pozwolą lepiej dostosować zastane wnętrze do swoich potrzeb (np. poprzez dodatkowe gniazdka elektryczne, wyburzanie ścian czy zmiany hydrauliczne). Stąd do uzyskanej sumy warto doliczyć około 10% na nieprzewidziane wydatki.

Planując budżet na wykończenie mieszkania, bierz pod uwagę zarówno swoje możliwości finansowe, jak i oczekiwania. W ogólnym rozrachunku należy uwzględnić także takie wydatki, jak wyposażenie całości mieszkania w sprzęt AGD i RTV, meble, w tym szafy na wymiar, oświetlenie, lustra czy dekoracje.

W dobrym oszacowaniu budżetu i przede wszystkim trzymaniu się go pomóc może profesjonalna firma wykończeniowa, która nie tylko zadba o projekt dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości, ale i zapewni nadzór nad całością prac.