Wiosenne porządki. Sposoby czyszczenia rolet i paneli okiennych

Wiosna w wielu polskich domach to czas wytężonych porządków. Dzień jest wtedy dłuższy i ciepły, dlatego też bez żadnych przeszkód można zabrać się za mycie okien i tarasów. W wielu kobiecych głowa powstaje wtedy bardzo ważne pytanie – w jaki sposób bezpiecznie i efektywnie wyczyścić rolety oraz panele okienne, tak aby ich nie zniszczyć oraz nie uszkodzić. Nie wszystkie bowiem rolety nadają się do prania w pralce.

Do większości z nich należy również dość ostrożnie podchodzić z ewentualnymi detergentami, tak aby nie straciły koloru czy nie powstały na nich mało estetyczne, odbarwione plamy. Istnieje jednak kilka niezawodnych sposobów, które sprawdzą się w walce z zabrudzeniami i kurzem – dzięki nim rolety oraz panele okienne odzyskają piękny wygląd oraz będą prezentować się jak nowe. We wszystkich wypadkach bardzo dobrą wskazówką co do sposobu czyszczenia jest opakowanie po produkcie lub kartka z wytycznymi do czyszczenia. Jeśli takowej się nie posiada warto jest używać delikatnych specyfików oraz przeprowadzić ewentualny test na niewielkim obszarze materiału w niewidocznym miejscu.

Warto pamiętać, że regularne czyszczenie rolet znacznie ułatwia ich sprzątanie – dzięki temu osad i brud nie zalega tak długo i jest łatwiejszy w usunięciu.

Czyszczenie rolet

Rolety czyści się w większości przypadków za pomocą wilgotnej szmatki, a następnie suszyć w pozycji rozłożonej. Kurz można delikatnie zetrzeć szczoteczką lub odkurzaczem. Nie powinno używać się ostrych środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia, ponieważ mogą one uszkodzić roletę oraz zabezpieczającą ją warstwę ochronną. Większość rolet nie nadaje się do prania w pralce, bez względu na tryb jaki można w niej zastosować. Rolet nie powinno się prasować, ponieważ wysoka temperatura żelazka może uszkodzić materiał.

Rolety typu „dzień i noc”, które cieszą się coraz to większym uznaniem ze strony polskich konsumentów są stosunkowo łatwe w utrzymaniu czystości. Nie powinno się ich prać w pralce – w większości przypadków wystarczy delikatnie przetrzeć je mokrą ściereczką wzdłuż wszystkich pasów. Zalegający kurz można również delikatnie odkurzyć – używając w tym celu małej końcówki, która umożliwia precyzyjne dotarcie do każdego zakamarku w rolecie.

Czyszczenie paneli okiennych

Czyszczenie paneli okiennych zależy w dużej mierze od tego z jakiego materiału zostały one wykonane. W większości przypadkach można pozwolić sobie na wypranie tkanin w pralce z użyciem delikatnym środków piorących. Warto jest to wykonać na programie dostosowanym do prania danego materiału i w stosunkowo niskiej temperaturze. Pranie żaluzji panelowych należy podzielić na kilka mniejszych tur. Nie powinno się odwirowywać żaluzji oraz suszyć je w pozycji pionowej – najlepiej na świeżym powietrzu, bez zbyt dużej ekspozycji na słońce, ponieważ może to spowodować wyblaknięcie koloru.