Z czego składa się opinia podatkowa?

Opinie podatkowe są absolutnym hitem ostatnich miesięcy. Jest to główny instrument pozwalający przedsiębiorcom zmniejszyć ryzyko podejmowania nieprawidłowych decyzji podatkowych.

Przygotowanie opinii podatkowej

Ważne jest, żeby prawidłowo stosować przepisy podatkowe. W przeciwnym wypadku jest się narażonym na poważne kary finansowe. Niestety samemu bardzo ciężko jest się poruszać po systemie prawa podatkowego, jeśli nie mamy w tym wystarczającego doświadczenia. Warto dodać, że przepisy są nowelizowane każdego roku, więc trzeba być jeszcze ze wszystkim na bieżąco. Niestety prowadzenie własnego biznesu zajmuje bardzo dużo czasu, dlatego przedsiębiorcy chętnie korzystają z usług prawników oraz doradców podatkowych, którzy pomagają tłumaczyć wszelkie zawiłości prawne.

Przepisy prawa podatkowego

Nie jest tajemnicą, że młodzi przedsiębiorcy w Polsce mają bardzo ciężko. Podatki są duże, a rozkręcenie własnej działalności zajmuje z reguły sporo czasu. Najlepiej udać się do sprawdzonego i renomowanego doradcy podatkowego, który cieszy się pozytywną opinią wśród klientów i od dłuższego czasu działa na rynku. Niezwykle skomplikowane są przepisy prawa podatkowego, dlatego niektórzy nie mogą ich zrozumieć. Oprócz nowelizacji ustaw wychodzą jeszcze liczne interpretacje podatkowe. Warto mieć na uwadze, że przedsiębiorca nie powinien ponieść, żadnych negatywnych konsekwencji, jeżeli zachowa się zgodnie z wydaną interpretacją podatkową. Interpretacji jednak jest tak dużo, że bardzo ciężko jest wszystkie przeczytać, a co dopiero zrozumieć.

Co zawiera opinia?

Opis stanu faktycznego sprawy powinien się obowiązkowo znaleźć w opinii. Inne składniki opinii podatkowej to sposób rozwiązania problemu podatkowego, dokładna analiza zagadnienia oraz podstawa prawna. W podstawie prawnej trzeba wskazać przepisy, które były bazą do rozwiązania danej sprawy. Należy pamiętać, że kluczowe są nie tylko polskie, ale również międzynarodowe przepisy podatkowe oraz orzecznictwo sądów. Trzeba też podkreślić, że istotne jest także orzecznictwo sądów międzynarodowych. Opinie podatkowe najczęściej przygotowują doradcy podatkowi, którzy wykorzystują swoją ogromną wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie. Pod względem odpowiedzialności karno-skarbowej ma to naprawdę bardzo duże znaczenie.