Jak wybrać wartościowy kurs językowy?

Zazwyczaj mniej więcej tuż po wakacjach, gdy człowiek wróci już wypoczęty z urlopu, podejmuje się decyzję o rozpoczęciu nauki nowej umiejętności. Może być to dobry moment na zapisanie się na kurs hiszpańskiego, niemieckiego lub po prostu angielskiego. Tylko jak ten kurs wybrać, by jak najwięcej z niego wyciągnąć i nie wyrzucić pieniędzy w błoto?

Czy samodzielna nauka naprawdę nie ma sensu?

Oczywiście samodzielna nauka może być wartościowa i efektywna, ale jednak w większości przypadków… wcale taka nie będzie. Ciężko bowiem o optymalne rezultaty, gdy nie ma się nad sobą nauczyciela, który na bieżąco kontrolowałby postępy, podpowiadałby, co zrobić w przypadku natrafienia na językową przeszkodę i korygowałby wszelkie błędy, które samemu ciężko jest w ogóle wyłapać.

Osobie uczącej się języka hiszpańskiego na własną rękę osiągnięcie poziomu umożliwiającego w miarę swobodną komunikację zajmie zwykle przynajmniej dwukrotnie więcej czasu niżeli tym, którzy skorzystają z kursu hiszpańskiego. Kurs jest czymś płatnym, ale skoro oszczędza się na nim czas, tak naprawdę oszczędza się na nim również pieniądze.

Kiedy dokładnie warto wybrać się na kurs?

Z całą pewnością wtedy, gdy nauka języka nie jest wyłącznie zabawą czy sposobem na umożliwienie sobie komunikacji w obcym kraju, a ma na celu przygotowanie do ważnego egzaminu – chociażby matury pisemnej lub ustnej. To ważne, by w takiej sytuacji nauczyciel spojrzał obiektywnym okiem na umiejętności ucznia i zobaczył, z czym ma on największe problemy, aby to właśnie na ich wykluczeniu móc się skupić.

Lektorzy prowadzący kursy hiszpańskiego, niemieckiego czy angielskiego zazwyczaj znają też te najskuteczniejsze metody na szybkie przygotowanie się do konkretnych egzaminów. Pomagają usystematyzować wiedzę oraz ją utrwalić.

Czy lepsze są kursy indywidualne czy grupowe?

Standardowy kurs hiszpańskiego powinien być organizowany przez większość szkół językowych, więc do jednej z takich szkół wypadałoby się zgłosić, by z niego skorzystać. Kwestia tego, jaką powinien mieć on formę. Czy lepszy będzie kurs indywidualny czy ten grupowy?

Jako element przygotowania do egzaminu zwykle lepiej sprawdzi się jednak kurs indywidualny. Z kolei grupowy kurs hiszpańskiego to doskonały sposób na oswojenie i osłuchanie się z językiem oraz naukę samego mówienia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.