Produkcja ekogroszku

Produkcja ekogroszku

Ekogroszek jest jednym z surowców, które należą do grupy paliw stałych. Charakteryzuje się niską zawartością siarki i popiołu, który powstaje w procesie jego spalania. Niewątpliwie są to cechy, dzięki którym ekogroszek nazywany jest ekologicznym materiałem grzewczym, a wysoka kaloryczność pozwala na efektywne ogrzewanie.

Jaki węgiel wykorzystuje się do produkcji ekogroszku?

Ekogroszek to produkt, który wytwarza się z węgla kamiennego oraz brunatnego. Ekogroszek jest paliwem stałym i jest surowcem, do którego spalania wymagany jest kocioł retortowy. Wykorzystuje się go do produkcji energii cieplnej.

Wartość opałowa musi w takim przypadku wynosić powyżej 24 MJ/kg i powinna zawierać mniej niż 1% siarki. Ponadto surowiec ten zawiera bardzo małą ilość wody oraz substancji niepalnych. Ekogroszek wyróżnia się także niską spiekalnością.

Jak wygląda produkcja ekogroszku?

Zacznijmy od tego, że to kaloryczność i rozmiar decydują o klasyfikacji węgla jako ekogroszku. Dlatego węgiel, kiedy spełni wymagane kryteria, może przejść przez dalszy proces produkcji. Na dalszym etapie bryły węgla są kruszone na mniejsze części, a gdy surowiec zostanie rozkruszony, przesiewany jest przez sito z wymaganym rozmiarem.

Kolejnym procesem, jakiemu poddawany jest ten, że surowiec, jest czyszczenie wodą. Ma to na celu wypłukanie ewentualnego osadu z pyłu węglowego oraz miału. Kolejnym krokiem jest suszenie surowca, co wiąże się z zadbaniem o odpowiednią wilgotność.

Ekogroszek – cena

Ekogroszek hurt to przede wszystkim sprzedaż prowadzona bezpośrednio przez kopalnie. Bardzo często zdarza się, że opał jest sprzedawany luzem, co wiąże się z koniecznością zorganizowania własnego transportu.

Ekogroszek w hurcie to koszt około 1000 złotych za tonę, choć w przypadku surowca workowanego cena oscyluje w granicach 1800 złotych za tonę. Tona ekogroszku, pochodzącego z Ukrainy, to koszt 1600-1800 złotych.

Najlepszymi okresami na zakup ekogroszku są wiosna i lato, kiedy to ekogroszek jest najtańszy, a także najlepszy pod względem jakości i poziomu wilgotności.