Zawiesia łańcuchowe

Zawiesia łańcuchowe to stalowy sprzęt znajdujący zastosowanie w trudnych pracach przeładunkowych i budowlanych. Dzięki nim przenoszenie ciężkich elementów jest bezpieczne i proste.

Czym są i gdzie znajdują zastosowanie zawiesia łańcuchowe?

Zawiesia łańcuchowe to „przedłużenie” dużych urządzeń dźwigowych takich jak suwnice czy żurawie. Nie są ich integralną częścią, ale w wielu przypadkach są niezastąpione. Stosowane najczęściej, gdy wspomniane urządzenia nie są wystarczające do transportu lub przeładunku ładunków.

Zawiesia używane są w wielu branżach przemysłu gdzie trzeba przetransportować ciężkie rzeczy, wyróżnić tu można stocznie czy firmy produkujące duże wiatraki. Są także niezawodne podczas budowy domów wielorodzinnych czy centrów handlowych.

Charakterystyka zawiesi łańcuchowych

Składają się z jednego wspólnego ogniwa, które także jest łącznikiem z maszynami dźwigowymi. Na ogniwie zawieszone są cięgna standardowo zakończone hakami. Haki mogą być unieruchomione lub ruchome. Ponadto można spotkać zawiesia łańcuchowe zakończone pętlą.

Wykonane są ze stali o kilku stopniach wytrzymałości, dlatego można nimi przenosić różnego rodzaju ładunki. Charakteryzują się wysokimi wartościami Dopuszczalnego Obciążenia Roboczego (DOR) nawet do 31 ton. Poza tym mogą pracować w ciężkich takich jak wysoka temperatura czy duża wilgotność. Są odporne na wiele czynników mechanicznych i chemicznych. Należy jednak uważać na kwaśne środowisko pracy, występujący tam wodór może uszkodzić stal.

Zasady stosowania zawiesi łańcuchowych

Zawiesia łańcuchowe to sprzęt do transportu ciężkich ładunków, dlatego zasady ich stosowania są bardzo istotne.Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić DOR w tabeli udostępnionej przez producenta. Jest ono zmienne i zależy od sposobu użytkowania i zamocowania osprzętu dźwigowego. Jeżeli towar podnoszony jest za pomocą zawiesia jednocięgowego należy zwrócić uwagę na to w jaki sposób będzie to wykonane. Przy wykorzystaniu zawiesi wielocięgowych powinno się zwrócić uwagę na kąt rozwarcia cięgien.

Rozpoczynając pracę każdorazowo należy sprawdzić stan zawiesi łańcuchowych, każde uszkodzenie może spowodować poważne niebezpieczeństwo. Dlatego niesprawne elementy należy niezwłocznie wymienić. Dodatkowo raz do roku zawiesia powinny zostać podane przeglądowi u producenta lub w firmie, która ma specjalne uprawnienia.

Dzięki temu żywotność zawiesi znacznie się wydłuż, a ich użytkowanie będzie bezpieczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho