Wycofanie papierosów 2020. Co warto wiedzieć o nowych przepisach?

Od 20 maja 2020 roku nie kupimy w sklepie papierosów mentolowych ani tzw. papierosów klikanych. Co jeszcze się zmieni?

Już niebawem wejdą w życie przepisy zakazujące sprzedaży niektórych wyrobów tytoniowych. Dowiedz się, co się zmieni po 20 maja 2020 roku!

Zakaz mentoli i papierosów z klikiem. Jakie inne wyroby tytoniowe zostaną wycofane ze sprzedaży?

Zgodnie z wchodzącym w życie 20 maja tego roku przepisem, ze sklepów zostaną wycofane nie tylko papierosy mentolowe i z tak zwanym klikiem, czyli kapsułką z aromatem mentolowym umieszczoną w filtrze papierosa, ale również takie produkty jak aromatyzowany tytoń do samodzielnej produkcji papierosów czy płyn aromatyzujący do papierosów.

W zapisie mowa jest bowiem o wycofaniu ze sprzedaży „papierosów o aromacie charakterystycznym innym niż aromat tytoniu, które mogłyby sprzyjać wzrostowi początkowego spożycia tytoniu lub wpływać na strukturę spożycia”.

„Aromat charakterystyczny” to nic innego jak wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu. Powstaje on na przykład w wyniku zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków, czyli np. zapachu lub smaku owoców, słodyczy, ziół, przypraw czy właśnie mentolu. Chcesz wiedzieć więcej na temat zakazu mentoli po 20 maja 2020 roku? Wejdź na https://maszwybor.pl/faq!

Skąd wziął się zakaz mentoli?

Przepisy nakazujące całkowite wycofanie ze sprzedaży papierosów mentolowych to rezultat przyjęcia w 2014 roku przez Parlament Europejski specjalnej dyrektywy. Dyrektywa, nazywana potocznie tytoniową, będzie obowiązywała nie tylko w Polsce, ale na terenie całej Unii Europejskiej. Jej celem jest zmniejszenie liczby palaczy. W opinii unijnych parlamentarzystów aromat mentolowy może nie tylko maskować prawdziwy smak i zapach papierosów. Może również uatrakcyjniać rzeczywisty smak i zapach, a przez to negatywnie wpływać na decyzję o rzuceniu palenia.

Niektóre przepisy dyrektywy tytoniowej weszły już w życie. To m.in. obowiązek umieszczania na opakowaniach papierosów zdjęć informujących o szkodliwych dla zdrowia palaczy i ich najbliższych skutkach palenia.

Jakie wyroby tytoniowe będą dostępne po 20 maja 2020 roku?

20 maja nie zostaną wycofane ze sprzedaży tradycyjne papierosy. Także dla palaczy, którzy do tej pory palili papierosy mentolowe pozostanie parę alternatyw. Wśród nich będą na przykład papierosy elektroniczne i specjalne podgrzewacze tytoniu.