Komfortowy sen – jaka kołdra będzie najlepsza?

Sen ma ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Jego niedobór lub słaba jakość może negatywnie płynąć na nastrój, siły witalne i kondycję zdrowotną. Jak dobrze się wysypiać? Jedną z kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę, jest odpowiednie wyposażenie sypialni. Wśród niezbędnych akcesoriów powinna znaleźć się wygodna kołdra.

Jak sen wpływa na zdrowie?

By ludzki organizm mógł się zregenerować, potrzebuje snu. Ten zapewnia mu odpoczynek i pozwala nabrać nowych sił. W trakcie snu mózg nie przestaje pracować: porządkuje wtedy nowe informacje i reguluje pracę wszystkich układów. Nocą regulowana jest praca hormonów czy ciśnienie krwi. Sen pomaga także budować odporność.Zaburzenia snu, takie jak problemy z zasypianiem czy częste wybudzenia, skutkują pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia. Zwiększa się podatność na infekcje, pojawia się stres i przemęczenie. Przewlekłe zaburzenia snu mogą skutkować nawet depresją, dlatego warto zadbać o to, by codziennie dostarczyć sobie odpowiedniej dawki dobrej jakości snu.

O co trzeba zadbać, by dobrze się wysypiać?

Na jakość snu ma wpływ wiele czynników, od stanu zdrowia po przebieg dnia. Istnieje wiele sposobów na to, by ułatwić sobie zasypianie. Warto przed snem zapewnić sobie chwilę relaksu, jak kąpiel czy lektura ulubionej książki. Lepiej unikać ekranów czy intensywnego wysiłku fizycznego. Pomocne mogą być medytacja albo skropienie poduszki olejkiem z lawendy.Ważne także by właściwie wyposażyć sypialnię. Istotne jest nie tylko łóżko z dobrej klasy materacem, ale i pościel, przede wszystkim ergonomiczna poduszka oraz gwarantująca komfort cieplny kołdra.

Jaka kołdra do sypialni sprawdzi się najlepiej?

Obecnie sklepy oferują ogromny wybór kołder. Te różnią się wielkością, grubością, rodzajem zastosowanego w produkcji materiału, wykończeniem. Nie ma jednej idealnej kołdry dla każdego. Nakrycie musi być przede wszystkim dopasowane do potrzeb konkretnej osoby. Jedni woleli będą lekką, przewiewną kołdrę, inni grubszą, lepiej izolującą, gwarantującą ciepło.Najważniejsze, by produkt spełniał kryteria dotyczące jakości. Wysokiej klasy kołdry są trwałe, starannie wykończone, przyjemne w dotyku. Wiele z nich można prać w pralce, łatwo dbając o ich czystość.