Czy każdy może nurkować?

Nurkowanie to prawdziwa przygoda, która jest marzeniem niejednej osoby. W ten sposób poznać można przeogromny podwodny świat pełen niesamowitych stworzeń i zupełnie odmienny, od tego, w którym żyjemy. Czy każdy może nurkować? W zasadzie tak, choć najpierw trzeba zadbać o pewne rzeczy. Od czego należy zacząć?

Czy do nurkowania potrzebne jest specjalne wyposażenie?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na to, czy do nurkowania potrzebne jest jakieś specjalne wyposażenie. I tak i nie. Wszystko zależy od tego, czy chcemy nurkować na bezdechu, na niewielkich głębokościach, czy też interesuje nas coś więcej. W tym pierwszym przypadku zdecydowanie wystarczy maska, rurka i zegarek do nurkowania.

Jednak jeżeli chcemy nurkować ze sprzętem, to potrzebny będzie przede wszystkim zestaw do oddychania pod wodą, dzięki któremu nurkować można wielokrotnie dłużej, niż na bezdechu. W przypadku nurkowania w zimnej wodzie niezbędny może okazać się również wykonany ze specjalnej pianki kombinezon.

Co jeszcze może pomóc?

W specjalistycznych sklepach dostać można dość duży wybór sprzętu, który jest przydatny podczas pozostawania pod wodą. Wielu nurków poleca jednak zakup przede wszystkim odpowiedniej jakości zegarka do nurkowania. Do czego jest on potrzebny? Kontrolowanie upływu czasu kiedy przebywa się pod wodą, jest niezbędne ze względów bezpieczeństwa.

Zegarek do nurkowania to jednak oczywiście nie wszystko. Marzeniem niejednego nurka jest aparat do podwodnej fotografii albo kamera, dzięki której filmować można swoje przygody. Sprzęt taki oczywiście swoje kosztuje i nie każdy może sobie na niego pozwolić, choć na pewno warto oszczędzać, by końcu móc robić podwodne fotografie, albo nagrywać wymarzone filmy.

Czy nurkowanie to sport dla każdego?

Do nurkowania potrzebne są dwie rzeczy – kondycja i umiejętności. W przypadku nurkowania rekreacyjnego nie ma wielkich ograniczeń zdrowotnych. Po odpowiednim treningu zająć może się tym prawie każdy. Nurkowanie sportowe i wyczynowe wymaga znacznie większej kondycji, a co za tym idzie również o wiele dłuższych przygotowań.

W niektórych krajach do nurkowania potrzebna jest specjalna licencja, którą zdobyć można kończąc kurs i zdając egzamin. Na terenie naszego kraju nie jest ona wymagana, jednak ukończenie profesjonalnego kursu, na którym przyszły nurek zapozna się z najważniejszymi technikami i zasadami bezpieczeństwa, jest jak najbardziej wskazane.

Zegareki do nurkowania dostępne są w ofercie divezone.pl.