Prysznic w modnym stylu

Od kilku lat łazienka przestała być jedynie pomieszczeniem, przez które przebiegamy w codziennej gonitwie bez zastanowienia. Stała się ona miejscem relaksu, gdzie użytkowość łączy się z estetycznym otoczeniem. Jednym z najmodniejszych elementów nowych aranżacji są prysznice napłytkowe bez instalacji wysokich brodzików.

Prysznice bezbrodzikowe

Brodziki zazwyczaj zajmują dużo miejsca i ograniczają możliwość ruchu. Och wysokość może być przeszkodą dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Budowa prysznica bez tego elementu jest świetnym rozwiązaniem dla takich osób oraz przy małych lub posiadających nietypowe kształty łazienek.

Ścianka prysznicowa z drzwiami daje możliwość dowolnej aranżacji kabiny. Panele z różnorodnego szkła oraz odpowiednio dobrane drzwi sprostają nawet najbardziej nieprawdopodobnym gustom. Dodatkowo same ścianki można wykorzystać do stworzenia bardzo popularnego prysznica typu walk-in, w którym nie potrzeba dodatkowej przestrzeni na otwieranie drzwi.

Rodzaje drzwi i ścianek prysznicowych

Wśród drzwi prysznicowych montowanych na ściankach wyróżniamy przesuwne, uchylne i składane. Ich wybór zależy zwykle od dostępnej przestrzeni i sposobu aranżacji kabiny. Drzwi uchylne działają jak typowe drzwi otwierając się do zewnątrz. Potrzebujemy na nie najwięcej miejsca. Drzwi przesuwne zajmują mniej przestrzeni. Świetnie sprawdzą się w niedużych łazienkach, gdzie liczy się każdy centymetr. Ostatnia z propozycji – drzwi składane – są najdroższe, ale zajmują mało miejsca, a jednocześnie pozwalają stworzyć szerokie wejście.

Niekiedy do stworzenia odpowiedniej aranżacji wystarczy ścianka prysznicowa z drzwiami. Często jednak do zbudowania wymarzonej kabiny niezbędne są same ścianki, które zamkną przestrzeń. Podczas ich wybierania warto zwrócić uwagę na łatwość czyszczenia, oprawę oraz grubość szkła z którego są wykonane. Dla kabin walk-in można zastosować cienkie szkło. W przypadku montażu drzwi ścianka powinna być grubsza, by znieść większe obciążenia.

Montaż kabiny prysznicowej

Przy aranżacji prysznica bez brodzika najlepiej uwzględnić to już na etapie projektowania łazienki. Istnieje wtedy możliwość nie tylko poprowadzenia spadków i odpływu, ale również dodatkowe zabezpieczenie podłogi przed wilgocią. Łatwiej również na samym początku przytwierdzić odpowiednie szyny i prowadnice.

Dla osób, które nie mają możliwości projektowania łazienki od zera istnieje alternatywa, która sprawdzi się również w prysznicach walk-in. Jest to mianowicie brodzik podłogowy, który jest płytki i jego krawędź zaczyna się niemal na równi z płytkami. Całość jest nieco głębsza i zabezpieczy podłogę.