Systemy RFID – zastosowanie i działanie

Jakie jest znaczenie systemów RFID we współczesnym świecie? W jakich branżach najczęściej się je wykorzystuje?

Czym są systemy RFID?

RFID to skrót od Radio-Frequency Identification, czyli identyfikacji z wykorzystaniem fal radiowych. Dotyczy to zarówno osób, jak i obiektów. Wdrożenie systemów tego typu w danej firmie przynosi wiele korzyści – głównie zwraca się tutaj uwagę na przewagę, którą mają przedsiębiorstwa korzystające z RFID nad tymi, które wykorzystują standardowe rozwiązania.

Systemy rfid stają się coraz bardziej popularne i znajdują zastosowanie w wielu branżach. Przyczyniają się do zwiększenia wydajności pracy oraz automatyzowania wielu czynności.

Trzy komponenty systemów RFID

Budowa systemu tego typu uzależniona jest od trzech elementów. Bez nich nie jest możliwe jego sprawne działanie. Wymienia się tutaj: tagi RFID, czytniki RFID i oprogramowanie.

Tagi – jak sama nazwa wskazuje – mają funkcję oznaczania przedmiotów. Występują np. w postaci małych chipów oraz kart plastikowych. Czytniki przyczyniają się do odczytu danych z tagów. Emitują i odbierają fale, a także programują tagi. Oprogramowanie jest niejako podsumowaniem poprzednich komponentów systemu. Dzięki niemu dane są użyteczne (czyli odpowiednio przetwarzane).

Gdzie można zastosować systemy RFID?

Zastosowanie systemów RFID jest dość uniwersalne. Nic dziwnego, że po tego typu rozwiązanie sięga coraz więcej firm z różnych branż, a zainteresowanie nim stale wzrasta.

RFID wykorzystuje się między innymi w przemyśle i produkcji, logistyce i transporcie, czynnościach magazynowych, na parkingach oraz przy rejestracji czasu pracy.