Jak przygotować się do maratonu?

Przebiegnięcie maratonu, czyli ponad 42 km to dla nas ogromne wyzwanie, jeśli dawniej nie mieliśmy z tym styczności. Możliwe, że to dla nas pewna góra loda, którą uważamy, za niemożliwą do pokonania. Natomiast tak nie musi być. O wiele lepiej, jeśli maraton postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze. Przebiegnięcie tego dystansu jest możliwe, że na początku przebiegniemy 2 czy 5 km. Zacznijmy więc najpierw od takich krótszych tras i starajmy się być pod tym względem regularni. Gdy po kilku tygodniach dostrzegamy lepsza kondycję, to staramy się tą trasę wydłużyć, na przykład do 10 km. A później będziemy mogli zdecydować się na jeszcze więcej. Oczywiście do biegania długodystansowego warto się dobrze przygotować. W jaki sposób można o to zadbać?

Odpowiednie buty do biegania

Podczas biegania poruszamy się po różnym podłożu. Najlepiej, jeśli staramy się chronić nasze stopy, przed uderzeniami i skręceniami. Jest to możliwe, gdy wykorzystujemy specjalistyczne buty do biegania. Produkowane są przez różne marki i najlepiej jest oprzeć się na tych, które uzyskują jak najlepsze opinie. Za takie buty do biegania zapłacimy dość sporo, nawet kilkaset złotych, ale naprawdę warto. Odczujemy prawdziwy komfort biegania z takimi butami. Ale na takim obuwiu nie powinniśmy poprzestać. Co jeszcze się liczy podczas biegania?

Odzież do biegania i plecak

Ubranie, w którym biegamy, może okazać się dla nas komfortowe, jak i wręcz przeciwnie. Może być przyjemne w różnych warunkach pogodowych i przeciwnie. Zapewne chcielibyśmy zaopatrzyć się w takie ubranie do biegania, które dodatkowo pozwala naszej skórze oddychać. Wykonane jest z wysokiej jakości materiału. Dobrze przylega do naszego ciała. I to sprawia, że poruszanie się nim podczas biegania jest o wiele łatwiejsze. Nie przecieramy takim ubraniem różnych części naszego ciała. Jest dla nas naprawdę wygodne. Znajdziemy je w wielu sklepach sportowych, jak Decathlon.

Maratończyk powinien jeszcze posiadać odpowiedni plecak do biegania, w którym może schować wodę, którą popija za pomocą specjalnej rurki. A zarazem ma tam miejsce na kilka batonów i pozostałe jedzenie, które również może okazać się mu bardzo przydatne. Warto być pod tym względem przygotowanym. To sprawia, że po czasie stajemy się jeszcze lepszymi sportowcami.

Przekonujemy się, że maraton jest już czymś możliwym dla nas i dlatego zapisujemy się na bieg 21 km czyli półmaraton. A po pewnym czasie bierzemy udział w maratonie, organizowanym w naszym kraju bądź za granicą. Czy na tym kończymy? Nie musimy, ponieważ są również organizowane ultramaratony, które stanowią dla nas również wspaniałe przeżycie. Warto jednak zawsze dostosować się do swoich możliwości fizycznych i zdrowotnych.