Jak wybrać wygodne krzesło do biurka?

Organizacja domowego biura, kącika zapalonego gracza czy pokoju ucznia lub studenta to zadanie, które wymaga przede wszystkim właściwego doboru mebli. Jedna z najważniejszych decyzji będzie jednak dotyczyć wyboru krzesła – zwłaszcza w przypadku osób, które spędzają przy biurku wiele godzin dziennie.

Jego ergonomia i wygoda mają ogromne znaczenie pod względem komfortu i zdrowia kręgosłupa. Podpowiadamy, jakie krzesło do biurka wybrać, by posłużyło przez wiele lat.

Rodzaje krzeseł do biurka

Z całą pewnością wiele osób zapytanych o to, jakie są możliwe do wyboru rodzaje krzeseł biurkowych, odpowiedziałoby: obrotowe (na kółkach) i „zwykłe”. I choć pod względem budowy niewątpliwie nie będą się mylić, to podział ten jest w rzeczywistości znacznie szerszy i związany przede wszystkim z ich przeznaczeniem.

  • Krzesła biurowe – które dzielą się na kilka kolejnych typów:
    • o Konferencyjne: zwykle z niskim oparciem, stabilne, bez możliwości regulacji,
    • Fotele do biurka – nazywane także fotelami prezesa ze względu na wyjątkowy poziom komfortu. Charakteryzują się bardzo miękkim, zwykle skórzanym (lub z eko-skóry) obiciem, najczęściej są na kółkach i mają możliwość regulacji,
    • o Krzesła ergonomiczne – zaprojektowane w trosce o prawidłową postawę i zdrowy kręgosłup. Oparcie ma stanowić dla niego jak najlepsze podparcie, jest więc wyprofilowane, z zaprojektowanym specjalnym wsparciem dla lędźwi i karku. Są wyposażone w podłokietniki i możliwość regulacji oparcia, wysokości oraz podłokietników.
  • Krzesła pokojowe – przeznaczone przede wszystkim do pomieszczeń socjalnych, kuchni, jadalni i poczekalni. To modele drewniane z wysokim oparciem, z miękkim siedziskiem albo bez oraz krzesła z wysokim oparciem tapicerowane i modele kubełkowe, z niskim i dość płytkim oparciem.
  • Fotele gamingowe – wyglądają jak połączenie modeli ergonomicznych z fotelami prezesa. Charakteryzuje je nowoczesny design i stawianie przede wszystkim na wygodę: z każdej strony obite są miękkimi poduszkami (włącznie z podparciem dla odcinka lędźwiowego czy podłokietnikami).

Każde z powyższych krzeseł nadaje się do postawienia i korzystania przy biurku. Wszystkie są bardzo łatwo dostępne na rynku. A które z nich najlepiej posłuży przy długim siedzeniu?

Fotel do biurka, na który warto się zdecydować

Podczas poszukiwań wygodnego krzesła do biurka z całą pewnością warto postawić przede wszystkim na tak zwany fotel gamingowy. Zapewnia dobre wsparcie dla karku i lędźwi, które jest tak istotne w przypadku grupy docelowej: graczy spędzających wiele godzin przed ekranem komputera. Tym, co go wyróżnia, jest najczęściej bardzo wysoki kąt wychylenia oparcia przeznaczony np. do korzystania z wielu ekranów zawieszonych jeden nad drugim. Równie wysoki komfort oferują krzesła (fotele) ergonomiczne, które zapewniają jak najlepsze wsparcie dla kręgosłupa. Jedne i drugie oferują możliwość regulacji wszystkich istotnych elementów, a tym samym dopasowania ich do swoich potrzeb, wzrostu czy wagi.

Spośród wszystkich dostępnych krzeseł do biurka te dwa rodzaje sprawdzą się najlepiej w przypadku osób, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej. Jeśli jednak użytkownik korzysta z komputera czy wypełnia dokumenty raczej rzadko, to odpowiedni poziom komfortu zapewnią modele kubełkowe. Ich niewątpliwą zaletą jest minimalistyczny design typowy dla stylu skandynawskiego, który łatwo dostosować do wystroju wnętrza.

Artykuł sponsorowany