Styl industrialny w wystroju wnętrz.

Styl industrialny powstał w czasach kryzysu. Wyróżnia się przede wszystkim surowością, wyrafinowaną elegancją i dużymi przestrzeniami. Występuje tutaj ograniczona paleta kolorystyczna. Dzisiaj stanowi symbol wysublimowanego gustu, artystycznych inspiracji i luzu.

Historia stylu industrialnego

Ten styl wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W czasie recesji w latach 50 ubiegłego wieku na amerykańskim rynku pojawiło się mnóstwo ogromnych i opuszczonych pomieszczeń warsztatowych i fabrycznych. Cena ich wynajmu była bardzo atrakcyjna. Styl industrialny zyskał ogromną popularność w latach 60 i 70. Półlegalnie działający artyści zaczęli przejmować w Chelsea, Soho i Brooklynie ogromne pomieszczenia fabryczne, od XII wieku nazywane loftami. To właśnie w nich mieszkali i organizowali pracownie i sale wystawowe.  Legendarne było nowojorskie atelier Andy’ego Warchola. Mieściła się w Silver Factory, czyli dawnej wytwórni kapeluszy. Całe atelier zostało pomalowane na srebrny kolor. To właśnie w nim cała ówczesna nowojorska awangarda.

W Polsce ten styl stał się popularny stosunkowo późno. Moda na lofty i industrialne wnętrza pojawiły się dopiero w latach 90. To właśnie wtedy dawne pomieszczenia fabryczne zaczęto przekształcać na mieszkania. Wyróżniają się surowym wyposażeniem. Projektanci skutecznie zmieniają nietypową przestrzeń w oryginalne wnętrza. Moda na takie wnętrza rozprzestrzeniła się szybko i szeroko. Nawet przy aranżacji małych mieszkaniach często wykorzystywany jest taki styl. Polscy projektanci zaczęli również projektować i produkować meble w stylu industrialnym. Przykładem takiego producenta jest take me Home. Na stronie takemehome.pl można zapoznać się z szeroką ofertą mebli industrialnych.

Cechy charakterystyczne

Prawdziwe lofty w stylu industrialnym wyróżniają się przede wszystkim ogromną, najczęściej otwartą powierzchnią. Uciekamy tutaj od dzielenia przestrzeni ścianami. Dlatego nie ma tutaj precyzyjnie wyodrębnionej kuchni, łazienki, salonu i sypialni. Bardzo ważnym elementem każdego wnętrza są duże i nietypowe okna. Dzięki nim do mieszkania dociera duża ilość naturalnego światła. Często oryginalne okna odgrywają najważniejszą rolę w wystroju wnętrz.

Popularne są ściany z cegły lub surowego betonu. Mieszkanie jest przestronne, dzięki odejściu od konkretnego podziału na poszczególne strefy. W małych mieszkaniach możemy powiesić w odpowiednich miejscach dużą ilość luster. Czasami możemy wyłożyć nimi nawet całą ścianę. Dzięki temu mieszkanie będzie wyglądało na większe.

Przy aranżacji wnętrz zwróćmy dużą uwagę na meble z duszą. Często możemy je znaleźć na targach staroci. Możemy sami lub przy pomocy specjalisty odpowiednio je odświeżyć. W stylu industrialnym świetnie sprawdzą się również meble z materiałów z ekologicznego recyklingu. Mogą być wykonane z drewnianych palet lub plastiku z recyklingu. Im mniej skomplikowane będą formy, tym skuteczniej osiągniemy efekt skrajnego minimalizmu.  Taki efekt jest doceniany w stylu industrialnym. Możemy kupić meble za stosunkowo niską cenę lub samodzielnie je wykonać. Doskonale sprawdza się również sprzęt inspirowany steampunkiem, nawiązującym do czasów wiktoriańskim. Jednak w tym przypadku musimy mieć trochę większy budżet. Takie produkty są najczęściej wykonywane na indywidualne zamówienie klienta.

Niezwykle istotne jest również odpowiednie oświetlenie. W ciągu dnia duże okna zapewniają dopływ naturalnego światła. Jednak wieczorami warto zadbać o właściwe doświetlenie oryginalnej przestrzeni. Możemy wybrać solidne i ciekawe lampy stalowe lub aluminiowe, takie, które znajdziemy w fabryce. Możemy wybrać wiszące i mobilne lampy, aby mieć dużą swobodę aranżacji. Nie wybierajmy zasłon lub firanek. Lepiej sprawdzą  na surowe i proste żaluzje lub rolety.

Kolorystyka i  dodatki

Ściany i podłogi pomalujmy na szaro, czarno lub biało. Odcienie mogą być lekko przybrudzone. Będą się wspaniale komponować z cegłą lub betonem. Pamiętajmy też o kolorowych dodatkach.  Mogą mieć kolor wyrazistej czerwieni, seledynu, żółci lub turkusu. Idealnymi dodatkami w stylu industrialnym są rury, stalowe szyny, wzmocnienia dachu czy kable elektryczne. Podłoga powinna być minimalistyczna. Może być wykonana z żywicy epoksydowej, specjalnie postarzanych, długich i drewnianych desek lub polerowanego betonu.

Ten styl jest najczęściej wybierany przez młode i dynamiczne osoby, które przy pomocy projektanta, chcą stworzyć oryginalne wnętrza.