Jakie nasturcja jadalna ma zastosowanie?

herbavis - herba (3).jpg

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się nasturcja jadalna. Warto podkreślić, że nasturcja to nie tylko kwiat ozdobny, który kwitnie praktycznie przez całe lato, ale również kwiat jadalny, który może być dodany do potraw z serem lub surówek. Nasturcja właściwości tej rośliny przedstawimy dokładnie w tym artykule.

Historia nasturcji

Hiszpańscy konkwistadorzy z Peru w XVI wieku odkryli tę roślinę. W tamtych czasach służyła ona jako element posiłku, a także jako lekarstwo. Była wtedy popularnym składnikiem mikstur leczniczych oraz sałatek. Obecna forma nasturcji to zasługa ogrodników holenderskich, którzy zmodyfikowali roślinę i udało im się uzyskać nasturcję większą. Warto podkreślić, że nowy gatunek ma nie tylko dłuższe pędy, ale również pomarańczowe kwiaty. Nasturcja właściwości lecznicze są znane na całym świecie, ponieważ zawiera wiele olejków eterycznych, witamin oraz soli mineralnych. Nie wszyscy mają świadomość, że nasturcja zawiera izotiocyjanian benzylu, który posiada właściwości grzybobójcze oraz bakteriobójcze.

Właściwości rośliny

Trafnie wskazuje się, że sok z nasturcji może skutecznie wyleczyć liszaja i opryszczkę. Kąpiele lecznicze można przygotować zarówno z liści, jak i kwiatów rośliny. Warto wspomnieć, że taka kąpiel potrafi bardzo szybko złagodzić ból ciała i głowy. Tego typu kąpiele przeznaczone są dla osób, które cierpią na różne infekcje skóry, takie jak trądzik na plecach czy łuszczyca. Nasturcja przyspiesza również gojenie świeżych ran, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne. Dodatkowo zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji i osusza rany z ropy. Trzeba także pamiętać, że olej musztardowy znajduje się w nasturcji. To właśnie on sprawia, że sok z nasturcji wykazuje działanie antyseptyczne. W oczyszczaniu ran ma podobną skuteczność jak woda utleniona i doskonale nadaje się do obmywania małych skaleczeń. Na sam koniec wypada wspomnieć, że olej musztardowy jest polecany do pielęgnacji skóry i wspomaga mikrokrążenie. Nasturcja jadalna zawiera także dużą ilość witaminy C, która ma korzystny wpływ na wzrost odporności organizmu. Picie soku nasturcjowego jest zalecane osobom, które cierpią na infekcje układu oddechowego. Podaje się go również pacjentom chorym na szkorbut.