Jak bezpiecznie korzystać z zawiesi linowych?

Jak bezpiecznie korzystać z zawiesi linowych?

Wybranie porządnych zawieli linowych to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby je prawidłowo przechowywać i użytkować zgodnie z zaleceniami producenta. Niniejszy artykuł to dobry wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jak prawidłowo używać zawiesi linowych.

O czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, aby dokładnie sprawdzić zawiesie linowe przed użyciem. Sprawdzić należy także masę podnoszonego towaru. Jeżeli masa nie jest oznaczona, to należy odczytać informacje z listy przewozowej. Niestety masa ładunku nie zawsze jest podana. W takiej sytuacji należy obliczyć ją w sposób przybliżony.

Techniczny stan zawiesi należy sprawdzić pod kątem widocznych uszkodzeń. Przed rozpoczęciem podnoszenia warto sprawdzić także, czy ładunek jest swobodny. Jeżeli ładunek nie jest zakotwiony i zablokowany to warto zastosować specjalne osłony do ochrony lin. Niestety ostre krawędzie mogą uszkodzić albo całkowicie zniszczyć linę. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto zabezpieczyć także krawędzie, aby ograniczyć ryzyko uszkodzenia.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Przy zastosowaniu zawiesi linowych pamiętać należy zawsze o bezpieczeństwie. Pamiętać należy także o tym, że przy obniżaniu i podnoszeniu ładunku mogą pojawić się bardzo duże siły dynamiczne, które w mniejszym lub większym stopniu zwiększają naprężenia w linach. Tego typu niebezpieczne sytuacje najczęściej powstają w wyniku udarowego obciążania.

Jeżeli chodzi o sam hak, na którym zawieszone jest zawiesie linowe, to powinien być ona umieszczony bezpośrednio nad środkiem ciężkości. Przed wybraniem nowych zawiesi warto sprawdzić, czy są one odpowiednio oznakowane. Sprawdzić należy nie tylko metki, ale również zawieszki, przeszycia i kolor.

Pamiętać należy także o tym, że wysokiej jakości zawiesia linowe swoje kosztują. Podejrzanie niskie ceny powinny dać nam do myślenia i zapalić czerwone światełko ostrzegawcze. W szczególności należy uważać na zawiesia importowane z Chin, które niestety pod względem jakości wykonania pozostawiają wiele do życzenia. Chińskie zawiesia niestety bardzo rzadko kiedy są testowane pod względem odporności na zerwanie. Warto za każdym razem sprawdzić współczynnik bezpieczeństwa zawiesi.

Zawiesie linowe dostępne są w ofercie Cecho