Zawód notariusza i własna kancelaria notarialna to marzenie wielu osób. Jednak droga do tego prestiżowego, choć trudnego zawodu jest długa. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać notariuszem?
Studia to nie wszystko
Aby zostać notariuszem, należy przede wszystkim ukończyć studia prawnicze. Są one trudne i wymagają sporo pracy. Jednak studia to dopiero początek drogi do tej profesji.Przyszły rejent musi dostać się na aplikację notarialną, czyli szkolenie z zakresu pracy notariusza. Aplikację wieńczy złożenie egzaminu notarialnego. Pozytywny wynik pozwala ubiegać się o praktykę w kancelarii notarialnej, czyli asesurę. Po zakończeniu praktyki należy złożyć wniosek do Ministra Sprawiedliwości, a ten powołuje asesora na notariusza.
Aplikacja notarialna
Dostanie się na aplikację notarialną wcale nie jest łatwe. Konieczne jest złożenie odpowiednich dokumentów, wśród nich zaświadczenia o niekaralności. Trzeba też zdać trudny egzamin wstępny w formie testu, który obejmuje 150 pytań. Aby uzyskać pozytywny wynik, należy odpowiedzieć prawidłowo na co najmniej 100 z nich. Aplikacja notarialna trwa 3,5 roku. W tym czasie aplikant zapoznaje się z całokształtem pracy notariusza. Nabywa wiedzę z zakresu czynności sądów w sprawach cywilnych, gospodarczych i wieczystoksięgowych. Ma także zajęcia praktyczne i seminaryjne oraz praktykę w sądzie.Aplikację kończy dwuetapowy egzamin notarialny. Część pierwsza to 100 pytań testowych. W części drugiej, po zapoznaniu się z kazusem, należy napisać do niego projekt aktu notarialnego i opinię prawną.
Notarialny staż
Po zaliczeniu egzaminu notarialnego konieczne jest jeszcze odbycie co najmniej dwuletniego stażu, czyli asesury. W tym czasie asesor (kandydat) zdobywa praktyczną wiedzę i umiejętności. Dopiero po asesurze Minister Sprawiedliwości może powołać kandydata na notariusza. Ustala też adres, gdzie będzie się mieściła jego kancelaria notarialna. Nie każdy jednak musi przechodzić tę długą drogę do zawodu notariusza. Zgodnie z przepisami wniosek o powołanie na notariusza może złożyć radca prawny i adwokat, którzy mają staż dłuższy niż 3 lata, sędziowie oraz prokuratorzy. Do wyjątków należą też doktorzy habilitowani nauk prawnych oraz profesorowie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.