Konwersja norm ISO/DIN/PN

Wszystkim osobom powinno zależeć na tym, żeby wybrać odpowiedniej jakości śruby wykonane przez dobrego producenta. Dzięki temu te elementy będą potem dobrze wywiązywały się z różnych zadań – biorąc pod uwagę zastosowanie w przypadku konstrukcji stalowych, maszyn itd. Dzisiejszy artykuł będzie poświęcony właśnie tej kwestii – jak wybrać dobre produkty łączące lub regulujące? Do czego odnoszą się normy ISO/DIN/PN?

Jak wybrać śruby?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na elementy pierwsze z brzegu – nie jest to jednak dobra postawa. Takie podejście skutkuje potem wieloma negatywnymi konsekwencjami. Kiepska jakość śrub nie gwarantuje odpowiednich standardów. Wykonane przy ich użyciu konstrukcje nie są solidne, czy wytrzymałe na działanie różnych czynników zewnętrznych. Oprócz tego maszyny nie pracują na odpowiednich obrotach, co przekłada się na mniejsze zyski konkretnego zakładu produkcyjnego. W związku z tym warto decydować się na śruby, które spełniają normy ISO/DIN/PN. Dlaczego? Takie produkty są pieczołowicie wykonane z odpowiedniej klasy materiału. Aktualnie bardzo popularne są na przykład śruby stworzone przy użyciu stali nierdzewnej. Choćby dlatego, że ten materiał gwarantuje odporność na korozję, jest prosty w obróbce, łatwy w czyszczeniu, a także stwarza możliwość recyklingu. Pamiętajcie, aby zdecydować się na elementy, które zostały wykreowane przez fachowego producenta. Oprócz tego te składniki konstrukcji maszyn muszą być dobrane do danej sytuacji – biorąc pod uwagę kształt, rodzaj gwintu, stosunek długości gwintu do długości trzpienia itd. Chcecie wybrać śruby na przykład do pawilonów handlowych? W takiej sytuacji trzeba też zwracać uwagę na zastosowaną powłokę.

Zapoznaj się z aktualną ofertą Stalmut – wkręty do drewna (https://stalmut.pl/oferta/wkrety/wkrety-do-drewna-z-lbem-stozkowym-an-201/)

Do czego jeszcze odnoszą się normy ISO/DIN/PN?

Normy ISO/DIN/PN są zatwierdzane kolejno przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, Niemiecki Instytut Normalizacyjny oraz Polski Komitet Normalizacyjny. Najbardziej powszechne są normy ISO, które są stosowane w ponad 160 krajach. Natomiast PN mają zasięg niestety wyłącznie krajowy – w związku z tym za granicą praktycznie nikt o nich nie słyszał. Normy ISO/DIN/PN odnoszą się nie tylko do śrub. Przy ich pomocy można kupić na przykład dobrej jakości nakrętki sześciokątne. Mogą one być wykorzystywane w przemyśle, w branży budowlanej, przy różnych konstrukcjach stalowych itp. Posiadają oznaczenia – w literaturze branżowej – DIN 934/ISO 4032/PN 82144. Normy tego typu odnoszą się też do podkładek, nitów, prętów, kołków itp.