Jak ubrać się na bieganie w zimie?

Bieganie zimową porą przynosi bardzo dobre efekty. Potwierdzają to wszyscy specjaliści z branży. Nic więc dziwnego, że nie brakuje osób, którym zależy na tym, aby nie przerywać treningów w tym okresie roku kalendarzowego. Determinacja i zaangażowanie są istotne. Przydają się również odpowiednie elementy garderoby. Jak ubrać się na bieganie w trakcie zimy? Oto kilka wskazówek, które warto mieć na uwadze.

Jakie elementy garderoby wybierać?

Pamiętajcie, aby pod żadnym pozorem nie decydować się na elementy wykonane z bawełny. Dlaczego? Bawełna między innymi szybko pochłania oraz zatrzymuje wilgoć. Jakie ma to znaczenie? Wystarczy tylko kilka minut, aby człowiek był po prostu mokry… Wybrane elementy garderoby zaczynają przyklejać się do ciała, co powoduje spory dyskomfort. Jeszcze gorsze jest jednak to, że w takich okolicznościach zdecydowanie łatwiej o złapanie choroby. Nie można nie wspomnieć, że bawełna przyczynia się również do powstawania bolesnych otarć, a także odparzeń.

Zdecydowanie lepszym wyborem są elementy garderoby wykonane z materiałów syntetycznych. Dobrej jakości odzież termoaktywna posiada zdolność do szybkiego odprowadzania potu, a także pary wodnej. Wilgoć jest szybciej odparowywana niż pochłaniana. Poza tym odzież termoaktywna lub techniczna pozwala zachować odpowiednią temperaturę ciała. Innym walorem jest to, że tego typu elementy garderoby w dużej mierze potrafią wyeliminować brzydki zapach. Niektóre produkty z tej kategorii posiadają też jony srebra albo polipropylen. Tego typu elementy mają zaś działanie bakteriobójcze oraz bakteriostatyczne.

O czym mówi zasada 10 stopni?

Do tej pory nie słyszeliście jeszcze o takiej zasadzie? Czas najwyższy, aby ten fakt zmienić. Zazwyczaj dzieje się tak, że ludzie ubierają się zbyt grubo. Patrzą na termometr, który wskazuje niskie temperatury. Mamy jednak zimę, po prostu nie może być inaczej. Druga strona medalu jest taka, że nie wolno ubierać się zbyt grubo. Pamiętajcie, że w trakcie treningu podnosi się bowiem temperatura ciała. Innymi słowy, osoba trenująca ma wrażenie, że jest po prostu zdecydowanie cieplej niż na przykład człowiek, który stoi i czeka na przystanku na zbliżający się bus, autobus, tramwaj itp. Zasada 10 stopni mówi o tym, żeby ubierać się tak, jakby na dworze było po prostu 10 stopni więcej. Termometr wskazuje dokładnie 0 stopni? W takim razie wybrane przez Was elementy garderoby powinny być dostosowane do temperatury 10 stopni. Na samym początku może być Wam nieco zimno. Rozgrzewka i pierwszy etap treningu szybko jednak wyeliminują ten kłopot.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami Nessi – producentem damskiej i męskiej odzieży sportowej do biegania.