Jak wybrać dobrą kancelarię prawną?

Wybór prawnika do dowolnej sprawy może wydawać się łatwy, ponieważ podaż takich usług jest obecnie bardzo duża, a na szczególnie obszerny wybór mogą liczyć mieszkańcy wielkich miast. Jednak nie każda kancelaria prawna może zapewnić tak samo dobrą obsługę, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Niezbędne doświadczenie

Początkujący adwokaci są chętni do pracy, pełni energii i mają świeżo w pamięci obszerną wiedzę, jaką uzyskali na studiach. Często kuszą też niskimi cenami. Czy jednak warto ich wybierać?

Jeśli przedmiotem usług ma być prowadzenie trudnej sprawy, na przykład ciężkiego rozwodu czy obrona interesów osoby oskarżonej w procesie karnym, na pewno lepiej będzie postawić na kancelarię prawną z większym doświadczeniem – nawet jeśli jej ceny są wyższe.

Jakie opinie?

Warto wiedzieć, że branża prawna objęta jest zakazem reklamy, dlatego na wielu stronach internetowych kancelarii znaleźć można tylko podstawowe informacje. Prawnicy nie mogą chwalić się tak jak dostawcy innych usług.

Skąd więc wiedzieć, czy oferta, jaką bierze się pod uwagę, jest godna zainteresowania? Z opinii innych osób. Jeśli nie można wybrać prawnika z polecenia krewnych czy znajomych, opinii na temat konkretnych podmiotów można szukać w sieci.

Czy takim rekomendacjom można ufać? Raczej tak. Praktycznie nie zdarza się, by osoby pracujące w tej dziedzinie decydowały się na opłacanie wpisów sponsorowanych.

Ważny zakres usług

Stosunkowo niewiele kancelarii prawnych ma wąski zakres usług. Takie firmy raczej starają się mieć na swym pokładzie specjalistów z różnych obszarów prawa. Jeśli wybrana kancelaria prawna ma taką cechę, to bardzo dobrze. Dlaczego?

Po pierwsze, nigdy nie wiadomo, z jakimi sprawami będzie się mieć do czynienia, co dotyczy zwłaszcza przedsiębiorców poszukujących kancelarii do obsługi firmy. Bardzo dobrze, jeśli zatrudniona kancelaria prawna może doradzić w kwestiach ważności umów, ale też podatków czy ubezpieczeń społecznych.

Poza tym kancelaria, która zatrudnia specjalistów z różnych obszarów prawa, zapewnia lepszą jakość obsługi. Prawnicy mogą bowiem konsultować się między sobą, uzyskiwać porady czy wręcz wspólnie pracować nad skomplikowanymi sprawami, na przykład obmyślając najlepszą strategię.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.