Śruby – konwersja norm ISO/DIN/PN

Ewidentnie widać, że rośnie liczba sprzedawanych akcesoriów, które spełniają normy ISO/DIN/PN. Czym cechują się poszczególne oznaczenia? Jak wygląda konwersja? Czy jest ona wykonywana jedynie w przypadku śrub?

Normy ISO/DIN/PN – co warto wiedzieć?

Jakie normy są najpopularniejsze? Odpowiada za nie na co dzień Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna z siedzibą w szwajcarskiej Genewie. Instytucja działa na naszym rynku już od 1947 roku. Powstała ona w miejsce operującej wcześniej przez 16 lat Międzynarodowej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych. Normy ISO mają zasięg globalny i są stosowane na rozmaitych kontynentach. Skrót PN to Polskie Normy. Tutaj główną pieczę sprawuje Polski Komitet Normalizacyjny. To bowiem właśnie ta jednostka organizacyjna odpowiada za organizowanie, a także prowadzenie Normalizacji Krajowej. Placówka rozpowszechnia, zatwierdza, a także w razie czego wycofuje normy. Do wyjaśnienia pozostał jeszcze skrót DIN. Pochodzi on od Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego. Deutsches Institute für Normung to stowarzyszenie posiadające swoją siedzibę w Berlinie. Zajmuje się opracowywaniem, a także publikowaniem norm. Zostało założone w 1917 roku. Mniej więcej 34 lata później instytucja wstąpiła zaś do Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej.

Konwersji poddawane są nie tylko śruby

Dużo osób błędnie sądzi, że konwersji mogą podlegać jedynie śruby. Nie inaczej jest także w przypadku na przykład podkładek. Macie zamiar kupić elementy sprężyste? Szczególnie nas to nie dziwi. Zwłaszcza, że podkładki sprężyste są bardzo uniwersalne. Mogą być zastosowane w wielu branżach. Szczególnie tam, gdzie istnieje ryzyko pojawienia się drgań i tym samym poluzowania się złącza śrubowego. Znacie tylko oznaczenie PN 82008? Macie zamiar jednak kupić podkładki sprężyste na przykład w kraju naszych zachodnich sąsiadów na mapie geograficznej, czyli Niemczech? Co zrobić, aby szybko i bez błędów zrealizować to zamówienie? W takim przypadku przyda się tabela konwersji norm ISO/DIN/PN. Należy wpisać w odpowiednim miejscu PN 82008, aby dowiedzieć się, jak to wygląda w przypadku norm ustanowionych przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. W tym przypadku jest to DIN 127. Co jeszcze jest poddawane konwersji? To na przykład pręty, kołki, wkręty, blachowkręty, nakrętki itp. Bez wątpienia warto kupować akcesoria spełniające określone normy ISO/DIN/PN. Takie elementy charakteryzują się bowiem jakością na najwyższym możliwym poziomie.