Skoki tandemowe

Skoki tandemowe

Skok ze spadochronem w tandemie z instruktorem jest rodzajem skoku spadochronowego, w którym dwie osoby skaczą razem. Tandem składa się z pasażera oraz pilota, inaczej nazywanego instruktorem. Pilot jest wyposażony w specjalny spadochron, zwany tandemem, którego czasza przystosowana jest do skoku dla dwóch osób. Pasażer podczepiony jest do spadochronu za pomocą specjalnej uprzęży mocującej.

Co należy wiedzieć przed skokiem ze spadochronem?

Na miejscu, bezpośrednio przed każdym skokiem, każdy z uczestników przechodzi fachowe szkolenie naziemne, które pozwala zapoznać się z zasadami skoku. Każdy, krok po kroku dowiaduje się, jak będzie przebiegał skok tandemowy, w jaki sposób należy zachować się na górze, jak ułożyć ciało oraz kiedy zamknąć oczy i kiedy je otworzyć.

Jeżeli chodzi o sposób oddychania w trakcie skoku, to nie powinno być różnicy pomiędzy oddychaniem w samolocie, a podczas skoku. Bardzo dużą krzywdę można zrobić sobie, wstrzymując oddech przez cały skok. Bardzo duża prędkość może być niepokojąca, natomiast nie powoduje ona problemów z oddychaniem.

Czy skoki tandemowe są bezpieczne?

Należy wspomnieć, że tandem pilot jest zawodowym instruktorem spadochroniarstwa. Skok z taką osobą w jednej uprzęży jest całkowicie bezpieczny. Obecność instruktora zapewnia prawidłowy przebieg całego lotu oraz bezpieczne lądowanie. Skoki tandemowe wymagają wysokiej jakości sprzętu renomowanych firm, który przystosowany jest do wykonywania skoków w systemie tandemowym. Sprzęt ten jest całkowicie bezpieczny dla obojga osób.

„Tandem” wyposażony jest w dwie czasze, główną i zapasową oraz automat, którego zadaniem jest uruchomienie czaszy zapasowej na określonej wysokości w razie, gdyby spadochron główny nie otworzył się wcześniej. Ten mechanizm jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo skoku tandemowego.

Ile kosztują skoki tandemowe?

Na cenę skoków w tandemie wpływa bardzo wiele czynników. Pierwszym z nich jest to, w jakim mieście ma być wykonany skok oraz jaki jest jego rodzaj. Ze względu na różne rodzaje samolotów oraz warunki skoku, cena będzie wahać się od 800 zł do 1190 zł za osobę.

Kolejnym czynnikiem, który definiuje cenę, jest wariant skoku, ponieważ każdy może wybrać opcję samego skoku, skoku z filmem, a nawet skoku z filmem i zdjęciami. W zależności od tych czynników cena skoku ze spadochronem może wynosić od około 1000 zł do nawet 2000 zł.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy