Preparaty i materiały termoprzewodzące w elektronice

Preparaty i materiały termoprzewodzące w elektronice

Ciepło wytwarzane w układach elektronicznych powinno być skutecznie odprowadzane do radiatora lub obudowy urządzenia. Zapobiega to przegrzaniu poszczególnych elementów układu, wpływając na wydajność urządzenia i jego żywotność. Za odprowadzanie ciepła i ochronę wrażliwych części odpowiadają stosowane przy ich produkcji preparaty i materiały termoprzewodzące.

Zalewy silikonowe i kleje termoprzewodzące

Materiały silikonowe wykorzystywane w produkcji układów elektronicznych charakteryzują się doskonałymi właściwościami termicznymi i elektrycznymi oraz odpornością na chemikalia i promieniowanie UV a przy tym są nietoksyczne i łatwe w aplikacji. Występują pod postacią żelów, wypełniaczy (tzw. Gap Fillers), past i klejów.

Zastosowanie odpowiedniego materiału pozwala skutecznie wypełnić szczeliny, wyeliminować powietrze z przestrzeni pomiędzy powierzchniami, usprawnić przepływ ciepła, zapewnić hermetyzację modułów. Podwyższone właściwości termiczne silikonów sprawiają, że skutecznie izolują one poszczególne elementy układu, wpływając na bezpieczeństwo użytkowania urządzenia oraz jego wydajność.

Żywice termoprzewodzące

Do zarządzania przepływem ciepła w układach elektronicznych używane są też żywice poliuretanowe i epoksydowe. Są one tańsze od silikonów, jednak dzięki doskonałej przyczepności skuteczniej łączą poszczególne powierzchnie bez potrzeby stosowania dodatkowych podkładów. W porównaniu z silikonami mają nieco węższy zakres temperatur.

W elektronice żywice wykorzystywane są przede wszystkim do hermetyzacji modułów oraz odprowadzania ciepła w układach z wykorzystaniem technologii LED i wszędzie tam, gdzie niezbędne jest efektywne rozpraszanie ciepła.

Folie termoprzewodzące i Gap Fillery

Poza wymienionymi wyżej preparatami na rynku dostępne są także materiały takie jak folie i podkładki. W różnego rodzaju układach elektronicznych pełnią one podobne zadania jak opisane wyżej silikony i żywice — poprawiają przepływ ciepła i wypełniają przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami.

Gap Fillery to nic innego jak elastyczne podkładki, które w łatwy sposób można dopasować do łączonych powierzchni. Doskonale izolują, amortyzują i przewodzą ciepło.

Folie termoprzewodzące to połączenie silikonowej bazy z włóknem szklanym. Są one niepalne, elastyczne i stanowią doskonałą izolację elektryczną.

Wszystkie opisane preparaty ma w swojej ofercie Sklep blelektronik.com.pl.