Co warto wiedzieć na temat miedzi i jej stopów

Co warto wiedzieć na temat miedzi i jej stopów

Miedź jest metalem o ogromnym znaczeniu gospodarczym, którego nie można przecenić. Wykorzystywana jest do produkcji przewodów elektrycznych, które z kolei używane są w chyba wszystkich sektorach gospodarki. Miedziane przedmioty mamy też w domach. Kiedy się zniszczą, Kraków – skup miedzi zlomex.pl będzie miejscem, w którym oddamy je z zyskiem.

Miedź – podstawowe informacje

Jak już wspomniano, znaczenie miedzi jest obecnie ogromne. Rocznie wydobywa się na świecie jej nieprzebrane ilości. 60% produkcji wykorzystywane jest w przemyśle elektrycznym. Z miedzi tej powstają wszelkiego typu kable. Wykorzystanie tego surowca do ich produkcji związane jest z jego właściwościami. Miedź jest wyjątkowo dobrym przewodnikiem elektrycznym i termicznym.

Bardzo duża część miedzi wykorzystywana jest do budowy tradycyjnych dachów. Wykorzystuje się ją do produkcji części maszyn, elementów hydrauliki i instalacji ciepłowniczych. Dodatkowo warto wiedzieć, że metal ten w 100% można poddawać recyklingowi. Specjaliści mówią, że obecnie w użyciu jest około 80% kiedykolwiek wydobytej miedzi.

Sprzedaż miedzi do skupu – czy to dobry pomysł?

Okazuje się, że oddanie miedzi do skupu metali może być niezłym sposobem na zarobek. Obecnie cena za kilogram tego metalu oscyluje wokół 35 złotych, a w najbliższym czasie zapowiadane są jej podwyżki. Skąd pochodzi miedź, która może być poddana recyklingowi?

Przede wszystkim są to zużyte narzędzia elektryczne, a głównie różnego typu przewody. W każdym uszkodzonym, czy przepalonym kablu, albo cewce elektrycznej znajduje się całkowicie zdatna do recyklingu miedź, która może być sprzedana. Zlomex.pl – skup złomu w Krakowie to tylko jedno z miejsc, które chętnie przyjmie ten metal.

Stopy miedzi i ich sprzedaż

Warto wiedzieć, że miedź występuje nie tylko w postaci czystej. Bardzo popularne są jej stopy. Jednym z ważniejszych jest miedzonikiel. Bije się z niego monety o niskich nominałach. Trzeba pamiętać, że ich sprzedaż na złom jest nielegalna, choć wartość metalu jest w tym przypadku często większa, niż wartość monet, które z niego powstały.

Do wartościowych stopów miedzi zaliczyć należy też mosiądz i brąz. Szczególnie ten ostatni może osiągać na skupach dość wysokie ceny.