Wewnętrzne czyszczenie na wysokości

Hale produkcyjne to miejsca, gdzie zawsze mamy do czynienia z dużą ilością kurzu i pyłu. Jest to zjawisko niebezpieczne, ponieważ zagraża zdrowiu pracowników, powodując u nich szereg problemów z układem oddechowym. Jednocześnie kurz może być przyczyną powstania pożaru lub zatarcia się maszyn. W wielu przypadkach może się on znajdować jednak na wysokości, w pobliżu wentylacji mechanicznej. W jaki sposób przeprowadzić czyszczenie wewnętrzne na wysokości? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Czyszczenie wentylacji na wysokości – co warto wiedzieć?

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że obiekty przemysłowe powinny być regularnie czyszczone z powodów, o których już powiedzieliśmy wcześniej. Nie jest to jednak proste ze względu na ich kubaturę i ogromne zapylenie. Zazwyczaj w obiektach nie posiadamy odpowiedniego sprzętu do takich czynności, a jednocześnie nasi pracownicy nie są przeszkoleni do tego, by wykonać tego rodzaju pracę w sposób bezpieczny. Warto więc w takich przypadku powierzyć tego rodzaju usługę specjalistom, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie, a także właściwy sprzęt, który pozwoli na przeprowadzenie tego rodzaju czyszczenia w sposób kompleksowy, a jednocześnie szybki, dzięki czemu nie powstaną dodatkowe przestoje w produkcji w naszej hali. Więcej o skutecznym czyszczeniu możecie przeczytać między innymi tutaj: https://brawent.pl/czyszczenie-wentylacji-rob-to-skutecznie/ .

Specjaliści mogą wykorzystać w celu czyszczenia na wysokości rusztowania lub drabiny. Są to jednak metody czasochłonne i przede wszystkim niebezpieczne. Obecnie profesjonalne firmy wykorzystują znacznie bardziej nowoczesne systemy, które pozwalają operatorom na czyszczenie z poziomu ziemi nawet bardzo wysoko umieszczonych elementów. Jak to wygląda w praktyce? Czytajcie dalej, by się tego dowiedzieć.

Co wykorzystać do wewnętrznego czyszczenia na wysokości?

Wewnętrzne czyszczenie na wysokości najlepiej przeprowadzić za pomocą odkurzaczy z bardzo długimi rurami. Takie rozwiązanie jest szybkie i bezpieczne. Nie są potrzebne żadne drabiny ani rusztowania ze względu na spory zasięg rury odkurzacza. Wszystkie prace mogą zostać wykonane z poziomu gruntu. Jednocześnie zmniejsza to możliwość powstania szkód, a także wypadków. Pracownicy w większości przypadków mogą przebywać na teranie hali podczas przeprowadzania czyszczenia. Same rury wykonane są z lekkich rur z włókna węglowego, które jednocześnie są bardzo wytrzymałe. Dzięki temu operator może skutecznie przeprowadzać czyszczenie instalacji wentylacyjnej nawet do wysokości 15 metrów. Rury posiadają specjalne mechanizmy blokujące, dzięki czemu manewrowanie takim sprzętem nawet w miejscach trudno dostępnych jest bardzo efektywne. Operator ponadto może usprawnić swoją pracę dzięki bezprzewodowym kamerom, które przytwierdzane są przy głowicy czyszczącej. Odbiornik natomiast znajduje się przy przed operatorem. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest on w stanie dokładnie wyczyścić miejsca, których nie widać z poziomu gruntu. Zapis z kamery służy również doskonale do dokumentowania wykonywanej pracy. Kamery przymocowane do głowicy służą również jako narzędzie inspekcyjne. Systemy czyszczenie wewnętrznego wyposażone są w wiele różnych głowic i końcówek, dzięki czemu sprawdzają się one w każdych warunkach i umożliwiają dostęp nawet do najbardziej niedostępnych zakamarków.

Zalety nowoczesnych systemów do czyszczenia na wysokości

Systemy do czyszczenie wewnętrznego wykorzystywane przez profesjonalny firmy charakteryzują się przede wszystkim lekkością i kompaktowością. Można więc je łatwo zabrać ze sobą bez konieczności posiadania ogromnych pojazdów. Znacznie łatwiej przebiega też ich montaż, a jakość wykonania jest nienaganna. Dzięki temu mogą one służyć latami do czyszczenia wewnętrznego na wysokościach.

Zwraca się tu bardzo często uwagę na bezpieczeństwo. Chodzi oczywiście nie tylko o bezpieczeństwo operatorów, ale również pracowników hali. Nie muszą oni przerywać swojej pracy w obiekcie, co jest oczywistą korzyścią, ponieważ nie ma żadnych przestojów w produkcji, a jednocześnie nie muszą się oni obawiać o swoje bezpieczeństwo, ponieważ lekkie rurki, które tworzą konstrukcję posiadają specjalne systemy zabezpieczające przed ich rozłączeniem. Jednocześnie warto zwrócić na niską emisją hałasu podczas pracy. Czyszczenie nie jest więc uciążliwe dla pozostałych pracowników.