Najtańsze ogrzewanie dla domu jednorodzinnego

Budując dom decydujemy o wielu instalacjach, które mają na celu ułatwić nam życie w nim. Jedną z kluczowych kwestii jest wybór ogrzewania. To ono decyduje o późniejszych kosztach eksploatacji całego budynku. Jego wybór warunkuje również przeznaczenie specjalnego pomieszczenia na ewentualną kotłownię, która pomieści piec.

Popularne nie znaczy tanie

Prąd, gaz, paliwa stałe, kominkowe, solarne oraz ogrzewanie podłogowe. To najbardziej popularne, choć nie najtańsze ogrzewanie domów. Za najbardziej efektywne z wymienionej listy uchodzi ogrzewanie podłogowe. Wygodne i niezawodne jest również ogrzewanie elektryczne i gazowe. W obu rozwiązaniach ważne jest to, że grzejniki elektryczne i gazowe nie brudzą i umożliwiają łatwą regulację temperatury pomieszczeń. Nie trzeba myśleć o organizowaniu opału i dokładania go do pieca. Niestety, taki komfort użytkowy oznacza dość duże koszty. Samo założenie instalacji w domu o powierzchni 100m2 wynosi 25-35 tysięcy zł. Sporą część kosztów generuje opłacenie przyłączy, specjalnej mapki inwestycyjnej. Koszty instalacji gazowej są również uzależnione od tego, w jakiej odległości od podłączenia gazowego znajduje się posesja. Każdy dodatkowy metr generuje wyższy koszt. Ogrzewanie elektryczne oraz gazowe nie należą do tanich, jednak sporo osób uważa, że warto ponieść koszty ze względu na wygodę i czystość w obejściu.

Kotły tradycyjne

To dość zróżnicowana kategoria. Kotły różnią się pomiędzy sobą sposobem pobierania powietrza, które jest niezbędne do spalania. Średni koszt zakupu tradycyjnego kotła sięga około 5 tys. złotych. Kotły kondensacyjne, ogrzewające pomieszczenia, wykorzystują gaz oraz spaliny gazowe. Takie rozwiązanie daje możliwość obniżenia kosztów eksploatacyjnych nawet do 20 proc. w przypadku nieco większych domów jednorodzinnych. Nowością na polskim rynku są kotły pulsacyjne. W kategorii najtańszego ogrzewania warto zwrócić na nie uwagę. Dzięki nim można obniżyć wydatki nawet o 40 proc. niż w przypadku kotłów tradycyjnych. Największy wydatek w tym przypadku to zakup samego kotła. Koszty instalacji są również uzależnione od wyboru grzejników i akcesoriów. Stosunek jakości do ceny nie zawsze idzie w parze. Chcąc ciąć wydatki nieraz decydujemy się na najtańsze elementy, zakupione w anonimowych sklepach. Bywa, że po kilku latach czeka nas z tego powodu awaria.

Paliwa stałe

Za najtańsze ogrzewanie od lat uchodzi stosowanie paliwa stałego. Eko-groszkiem, węglem, drewnem i brykietem opalają domostwa wszyscy ci, którym nie jest straszna uciążliwość, jaka się z tym wiąże. Największą wadą jest konieczność kontrolowania komory spalania, generowanie zanieczyszczeń oraz emisja szkodliwych spalin. Przy posesji należy mieć również miejsce, w którym będzie składowany opał. Paliwa stałe cieszą się niesłabnąca popularnością mimo coraz gorszej opinii, jaką wystawiają im ekolodzy. Ich atrakcyjność może zmaleć w przypadku podwyższenia cel węgla lub eko-groszku, które są bardziej wrażliwe na wahania niż drewno i jego pochodne, czyli brykiet.

Domowa instalacja grzewcza nie jest elementem, którego nie dałoby się wymienić. Jednak taka inwestycja pociąga za sobą dość spore koszty.