Dobry stomatolog. Jak wybrać?

Wizyty w gabinecie stomatologicznym napawają lękiem i wywołują negatywne odczucia. Stomatolog często kojarzony jest z bólem i nieprzyjemnymi zabiegami. Dlatego niechętnie zasiadamy na fotelu dentystycznym, narażając się przy tym na ryzyko poważnych i narastających problemów w jamie ustnej. Jak wiadomo wszystkim, lepiej zapobiegać niż leczyć, by uchronić się przed poważnymi powikłaniami. Jak zatem wybrać dobrego stomatologa, by cieszyć się pięknym i zadbanym uśmiechem?

Specjalizacja rzecz ważna

Odpowiedni fachowiec posiada niezbędną wiedzę do leczenia przypadłości. Każda specjalizacja to rozwiązywanie konkretnego problemu w sposób fachowy. Dlatego jeśli problem dotyczy zaawansowanej próchnicy i leczenia kanałowego należy udać się do endodonty. Periodonta pomoże w zakresie leczenia problemów z dziąsłami, a pedodonta leczy uzębienie dzieci. Ortodonta pomaga w przypadku wad zgryzu, a protetyk wykona profesjonalną protezę. Czasem stomatolog może po prostu uznać, że zaawansowane leczenie przekracza jego kompetencje i możliwości i odeśle pacjenta do stosownego lekarza.

Dentysta z powołania

Dobry stomatolog wyróżnia się nie tylko wiedzą i kwalifikacjami, ale również odpowiednim podejściem do pacjenta. To nie tylko specjalista w swojej dziedzinie, ale po prostu człowiek z krwi i kości, który rozumie obawy i niepokój drugiego człowieka. Wizyty w gabinecie stomatologicznym nie należą do najprzyjemniejszych, zatem lekarz wyrozumiały i cierpliwy jest na wagę złota. Dobry lekarz troszczy się o samopoczucie pacjenta, dbając o jego komfort fizyczny i psychiczny. Odpowiednie wsparcie i pomoc są w takiej sytuacji nieodzowne. To pozwoli zbudować odpowiednią więź miedzy lekarzem a pacjentem i wypracować zaufanie. To z kolei przełoży się na zmianę podejścia pacjenta do zabiegów dentystycznych, które są po prosu niezbędne.

Umiejętności, wiedza, doświadczenie…

Wiedza i odpowiednie kwalifikacje w tej branży to rzecz absolutnie konieczna. Jednak sam dyplom na ścianie to dziś zdecydowanie zbyt mało. Dobry stomatolog wykonuje swój zawód z pasją i systematycznie podnosi kwalifikacje i poszerza wiedzę. Obecnie stomatologia prężnie się rozwija i pojawiają się nowoczesne metody leczenia. Zmienia się również dostępność do materiałów lepszej jakości. Dlatego tak istotnym jest chęć udostępniania przez lekarza nowinek technologicznych swoim pacjentom, by zwiększyć efektywność leczenia. Rutyna jest w tym przypadku czynnikiem, który należy całkowicie wykluczyć. Otwartość i gotowość do nauki bez względu na wiek i doświadczenie jest zawsze w cenie.

Rekomendacje – warto sprawdzić

Kiedy trudno nam ocenić kompetencje danego stomatologa, można posłużyć się ogólnodostępnym źródłem, jakim jest internet. Zazwyczaj pacjenci chętnie publikują swoje spostrzeżenia zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Dobrym sposobem jest również skorzystanie z usług stomatologa z polecenia. Warto w związku z tym popytać w kręgu znajomych czy rodziny. Z pewnością znajdzie się ktoś, kto poleci dobrego fachowca. Dzięki temu trafiamy w sprawdzone ręce i pewne źródło, bez obaw i niepotrzebnego stresu.